Akupunktura – uzupełniająca terapia

Akupunktura to pradawna praktyka tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) polegająca na wprowadzeniu cienkich, elastycznych igieł umieszczonych w pewnych punktach wzdłuż ciała – zazwyczaj nazywanych “meridianami”. Idea polegająca na tym, że wprowadzenie tych igieł w tych z góry określonych punktach może pomóc w przywróceniu optymalnego przepływu energii – zwanego “qi” (wymawiane: chee) – w całym ciele. Zwolennicy akupunktury twierdzą, że może to być korzystne w wielu stanach zdrowia, a praktyka powoli staje się bardziej powszechna w zachodniej medycynie.

Ale czy to zadziała dla ciebie i twoich konkretnych problemów zdrowotnych? Co jeśli (śmiertelnie) boisz się igieł? A w jaki sposób wybierasz szanowanego praktyka? Zdrowie kobiet zamienia się w Certyfikowanego Acupunkturzystę, który udziela odpowiedzi na te pytania i nie tylko.

Depresja, lęk i ból! O mój!

Nauka ją popiera. Przegląd literatury z 2014 roku w Journal of the American Medical Assocation (JAMA) wykazały, że akupunktura rzeczywiście przynosi wymierne korzyści osobom cierpiącym na ból w porównaniu z akupunkturą placebo lub brakiem akupunktury w ogóle. Metaanaliza danych obejmowała około 30 badań blisko 18 000 uczestników.

Adametz twierdzi, że widziała także korzyści dla pacjentów, którzy szukają akupunktury, aby poradzić sobie z lękiem i depresją . Jak tłumaczy, akupunktura jest świetna dla tych, którzy chcą walczyć z reakcją na stres, co często prowadzi do problemów peryferyjnych, takich jak zaburzenia snu, napięcie ciała i bycie zamkniętymi w klasycznej “walce, ucieczce lub zamrożeniu” reakcji współczulnego układu nerwowego.

I znów literatura potwierdza jej doświadczenia. Przegląd literatury, szukając istniejących dowodów na terapii akupunkturą dla kobiet cierpiących z powodu lęku i depresji, wskazując, że kobiety zazwyczaj cierpią z powodu warunków w dwukrotnej wysokości ich męskich odpowiedników. W wyniku przeglądu ustalono, że w sześciu analizowanych badaniach pojawiły się dowody “wysokiego poziomu” wspierające akupunkturę jako metodę leczenia.

Fibromyalgia Fix?

Fibromialgia jest przewlekłym schorzeniem układu mięśniowo-szkieletowego, charakteryzującym się wysokim poziomem zmęczenia, sztywności i rozproszonego niespecyficznego bólu. Fibromyalgia dotyka kobiety nieproporcjonalnie i może być wyniszczająca. Ponad 5 milionów kobiet cierpi obecnie na tę chorobę, która wpływa na jakość życia, zdolność do pracy i relacje rodzinne. Nie ma znanego leku na fibromyalgię, chociaż opcje leczenia mają na celu optymalizację leczenia bólu, zmniejszenie zmęczenia i zrównoważenie fluktuacji emocjonalnych.

Akupunktura jest obecnie uznawana za potencjalną metodę leczenia chorych na fibromialgię. Przeprowadzone w 2006 r. Randomizowane badanie kontrolne miało na celu sprawdzenie hipotezy, że akupunktura może być korzystna w leczeniu objawów fibromialgii. Badanie wykazało, że terapie były dobrze tolerowane z “minimalnymi negatywnymi skutkami”. W badaniu stwierdzono, że zauważalna poprawa w łagodzeniu bólu, ale największe postępy zaobserwowano w odniesieniu do zmęczenia i lęku.

Zespół jelita drażliwego , czyli IBS, jest diagnozą rozpoznawalną dla prawie 45 milionów Amerykanów każdego roku – 2/3 z nich to kobiety – zgodnie z Międzynarodową Fundacją Chorób Żołądkowo-Jelitowych .

Objawy obejmują szeroki zakres dolegliwości, takich jak wzdęcia, gaz, naprzemienne zaparcia i biegunka, nagłe zmiany i zmiany w kolorach stolca lub konsystencji. Wiele osób doświadcza tych objawów przez całe życie, ale to częstotliwość i czas trwania objawów pomaga lekarzom w rozpoznaniu IBS. I nawet wtedy diagnoza IBS może nie prowadzić do prostych odpowiedzi. Zmiana diety, obniżenie stresu i, tak, leki mogą być pomocne dla niektórych. Ale jak dla innych znaleźć ulgę? Stan ten nie zagraża życiu, ale może i przyczynia się do pogorszenia jakości życia wielu.

Dobrą wiadomością dla chorych jest to, że akupunktura odniosła także sukces naukowy w zakresie zarządzania tym schorzeniem. Metaanaliza badań z randomizacją, które miały miejsce w latach 1966 i 2013 stwierdzono, że „eksponaty akupunktury klinicznie i statystycznie istotna kontrola objawów IBS.”

Potencjalna pomoc dla Parkinsona

Choroba Parkinsona jest postępującym zaburzeniem układu nerwowego, które wpływa na ruch osób cierpiących. Postępujące pogarszanie się drżenia jest charakterystycznym objawem choroby, ale powszechne objawy to również zmęczenie, mowa i dysfunkcja chodu, trudności w połykaniu i spowolnione ruchy. Nie ma znanego leku na chorobę Parkinsona. Schemat leczenia zazwyczaj obejmuje leki kontrolujące objawy lub rzadziej chirurgiczne wszczepianie głębokich stymulatorów mózgu.

Według Fundacji Choroby Parkinsona choroba Parkinsona dotyka ponad milion Amerykanów, a co roku diagnozuje się ich 60 000.

Adametz z entuzjazmem przekazuje jej pozytywne doświadczenia z pacjentami z chorobą Parkinsona we własnej praktyce. “Widziałem, jak odchodzą całkowicie objawy” Mówi w odniesieniu do swoich klientów. “Małe lub żadne drżenie przez miesiące po leczeniu. To niewiarygodne.”

Badacze z Arizony również badali wpływ akupunktury na pacjentów z chorobą Parkinsona, a ich wyniki potwierdzają doświadczenia Adametza. Grupa eksperymentalna w tym badaniu otrzymała “elektroakupunkturę”, praktykę, w której między dwoma igłami do akupunktury przepuszczany jest mały prąd elektryczny. Grupa kontrolna otrzymała “pozorną akupunkturę” – zasadniczo sztuczną akupunkturę. Uczestnicy otrzymywali jedno 30-minutowe leczenie na tydzień przez łącznie trzy tygodnie. Podczas badania naukowcy przeprowadzili pomiary równowagi i chodu. Pod koniec badania naukowcy odnotowali 31% poprawę równowagi, 10% poprawę pomiarów chodu i 5% wzrost długości kroku wśród osób otrzymujących elektroakupunkturę. Grupa kontrolna nie doświadczyła żadnej poprawy.

Nie bój się igieł

Ale co, jeśli cierpisz na trypanofobię? Zgadłeś, trypanofobia to strach przed igłami i zastrzykami. A aż 10% Amerykanów cierpi z tego powodu.

Adametz ma dobrą radę, jeśli ta sytuacja dotyczy ciebie. Najpierw proponuje, abyś poprosił o leczenie twarzą do dołu, abyś nie widział igieł. Zwraca jednak uwagę, że igły do ​​akupunktury mają średnicę “10 razy mniejszą” niż igły stosowane do wykonywania iniekcji. Igły są elastyczne i przypominają włosy, a Adametz mówi, że jej własny 8-letni syn dobrze radzi sobie z leczeniem.

Kolejna porada? Adametz mówi jasno o swoich obawach z lekarzem. Mogą Cię trenować poprzez techniki oddechowe, które pomogą Ci się zrelaksować. Na przykład weź głęboki wdech bezpośrednio przed włożeniem igły i wydychaj powietrze, gdy igła wchodzi. Adametz mówi, że bardzo prawdopodobne jest, że nic nie poczujesz.

Jak wybrać lekarza

Adametz mówi, że akupunktura wymaga “długiego czasu nauki”. Praktycy spędzają lata badając techniki, od igłowania do techniki wstawiania.

Podobnie jak każdy dostawca usług medycznych, Adametz sugeruje, abyś wybrała praktykującego ostrożnie. Będziesz czuła się komfortowo podczas sesji i warto poświęcić czas, aby upewnić się, że czujesz się komfortowo i zrozumieć wykształcenie, doświadczenie i filozofię twojego lekarza.

Ostrzega ludzi, aby unikali praktykujących, którzy oferują “suche igłowanie”. Prasowanie na sucho to technika często oferowana wraz z fizykoterapią i jako praktyka jest stosunkowo nowa w porównaniu do akupunktury. Techniki suchego igłowania mają na celu wywołać drgającą odpowiedź w mięśniach i powięzi jako sposób na wyeliminowanie “punktów spustowych” lub węzłów napięcia głęboko w tkankach mięśniowych.

Adametz sugeruje, aby zapytać potencjalnego lekarza o ich doświadczenia edukacyjne – mówiąc, że ci, którzy uzyskali tytuł magistra w akupunkturze, ukończyli od trzech do pięciu lat doświadczenia i praktycznego zastosowania. Kilka dodatkowych pytań, które sugeruje, gdy pytasz, jak robisz swoje badania, to np. Dokąd poszli do szkoły, jak długo ćwiczyli i czy mają certyfikat na pokładzie.

Co ważne, Adametz mówi, że czujesz się komfortowo ze swoim lekarzem, poświęć więc trochę czasu na poznanie swojej osobowości i zadaj pytania, które pomogą ci ustalić, czy będą one dla ciebie odpowiednie.

Spróbuj

Niezależnie od tego, czy rozważasz akupunkturę w przypadku problemów trawiennych, bólu mięśni, stresu i lęków, czy nawet w przypadku poważniejszych chorób, istnieje sporo nauki, która pomoże ci w podejmowaniu decyzji.

Poświęcenie czasu na skupienie się na swoim zdrowiu poprzez eksplorowanie bezpłatnych terapii może być doskonałym dodatkiem do schematu samoopieki. Poświęcenie czasu i wysiłku na osobistą podróż do zdrowia może być inspirującym posunięciem, i tego właśnie pragniemy dla zdrowia wszystkich kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *