Niesamowity ogród potrzebuje niesamowitych rozwiązań

Tunel foliowy to świetna rzecz dla wszelkiej maści ogrodników i pasjonatów własnych warzyw ze swojego ogródka, bowiem wydłuża on sezon uprawy od przedwiośnia do późnej jesieni. Tunele foliowe ogrodowe pozwalają zatem cieszyć się darami ziemi dłużej, niż gdybyśmy hodowali je bez tej konstrukcji.

Ze względu na swoje właściwości, czyli podniesienie temperatury powietrza oraz osłona roślin przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, występuje w nich specyficzny mikroklimat, pozwalający hodować warzywa ciepłolubne, takie jak np. ogórek, papryka czy pomidor. Dzięki tunelom foliowym możemy też przyspieszyć rozwój warzyw kapustnych, roślin ozdobnych, warzyw liściowych i produkcję rozsady.

Tunele foliowe mają jeszcze jeden ważny atut, związany z osłoną łodygi i liści przed opadami – zmniejszają one ryzyko powstania chorób grzybowych. Dzięki temu zapotrzebowanie na środki ochrony roślin zostaje zmniejszone.

Warto wiedzieć, co powinniśmy wziąć pod uwagę przed kupnem tunelu. Niżej znajdziecie informacje na ten temat.

Po pierwsze należy zastanowić się nad tym, jakiego tunelu potrzebujemy – niskiego czy wysokiego? Wszystko zależy od potrzeb naszego portfela, możliwości działki i osobistych preferencji. Mimo to zazwyczaj bardziej polecane są tunele wysokie.

Po drugie trzeba pomyśleć, z jakiego materiału ma być wykonana konstrukcja naszego tunelu – tworzyw sztucznych i rurek PCV czy metalu? Jeśli przez naszą działkę nie wieją zbyt silne wiatry, pierwsza opcja może okazać się lepsza ze względu na większą mobilność, ponieważ jest lżejsza. Jeśli zaś borykamy się z problemem wichur – wybierzmy stelaż metalowy. Aby nie martwić się o rdzewienie, upewnijmy się, że rurki metalowe zostały wcześniej ocynkowane.

Po trzecie musimy zdecydować, jaka folia pokrywać będzie stelaż. Mamy do wyboru dwie: perforowaną i taką bez perforacji. Ta pierwsza posiada drobne otwory pozwalające na cyrkulację powietrza. Minimalizujemy przez to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i potrzebę wietrzenia tunelu, natomiast musimy mieć świadomość, że taka konstrukcja gorzej utrzymuje temperaturę i wysoką wilgotność powietrza. Są to dwie cechy potrzebne do uprawy roślin ciepłolubnych. Ta druga z kolei otworów nie posiada – wobec tego lepiej utrzymuje ciepło i wilgotność, ale trzeba liczyć się z koniecznością wietrzenia środka. Jeżeli w ogrodzie jesteśmy codziennie, wówczas możemy się zdecydować na drugą opcję. Jeśli nie – lepsza będzie ta pierwsza.

Na rynku można też otrzymać tunele z zieloną, filtrującą szkodliwe promienie UV folią. Wewnątrz jej znajduje się siatka polipropylenowa, która dodatkowo zwiększa wytrzymałość.

Ostatnią rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest lokalizacja naszego tunelu. Powinno być to miejsce możliwie osłonięte od silnego wiatru oraz nasłonecznione, z bliską lokalizacją źródła wody. Tunel powinien stać w linii północ – południe. Dzięki takiemu ustawieniu oraz zasadzeniu w ten sposób roślin, uzyskamy maksimum z działalności promieni słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *